Stamtavla för Ebba Eriksdotter (Vasa)

< färre generationer, fler >

Ebba Eriksdotter (Vasa)
† 1549-11-21
Vasa (äldre ätten)
1512
Leijonhufvud
Erik Abrahamsson
Leijonhufvud
[mer]
† 1520-11-08
Abraham Eriksson
(Leijonhufvud)

* ~1512  † 1556
Leijonhufvud
1538
Tott
Anna Åkesdotter (Tott) [mer]
† 1552
Brita Eriksdotter
Leijonhufvud

* 1514  † 1572
Leijonhufvud
1531
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
Gustaf Olofsson Stenbock [mer]
* ~1503  † 1571-05-24
Beata Stenbock
* 1533  † 1583-04-20
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
1549
Brahe
Per Brahe [mer]
* 1520  † 1590
Joakim Brahe
* 1550  † 1567
Brahe
Erik Pedersson Brahe
* 1552  † 1614
Brahe
1582
Fürstentum Braunschweig-Lüneburg
Elisabeth von
Braunschweig-Harburg
[mer]
* 1553-09-18  † 1618-08-06
Beata Margareta Brahe
* 1583-04-19  † 1645-07-27
Brahe >>
Ebba Pedersdotter Brahe
* 1555  † 1634
Brahe
Gustav Pedersson Brahe
* 1558  † 1615
Brahe
Magnus Brahe
* 1564-09-25  † 1633-03-04
Brahe
1594
Leijonhufvud
Brita Stensdotter
Lewenhaupt
[mer]
† 1611
Ebba Brahe
* 1596-03-16  † 1674-01-05
Brahe >>
Abraham Pedersson Brahe
* 1569-03-25  † 1630-03-16
Brahe
1599
Gyllenstierna
Elsa Gyllenstierna
af Lundholm
[mer]
* 1577  † 1650
Beata Brahe
* 1599  † 1617
Brahe
Ebba Brahe
* 1601  † 1638
Brahe
Per Brahe
* 1602-02-18  † 1680-09-12
Brahe >>
Margareta Brahe
* 1603  † 1667
Brahe
Nils Brahe
* 1604-10-14  † 1632-11-21
Brahe >>
Carl Brahe
* 1605  † 1672
Brahe
Joakim Brahe
* 1607
Brahe
Catharina Brahe
* 1608  † 1608
Brahe
Christina Brahe
* 1609  † 1681
Brahe
Erik Brahe
* 1610  † 1610
Brahe
Margareta
Pedersdotter Brahe

† 1638
Brahe
Sigrid Pedersdotter Brahe
† 1617
Brahe
1595
Gyllenstierna
Johan Gyllenstierna
af Lundholm
[mer]
* 1569-01-31  † 1617
Katarina Pedersdotter Brahe
Brahe
Katarina Stenbock
* 1535-07-22  † 1621-12-13
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
1552
Sverige (huset Vasa)
Gustav Eriksson (Vasa) [mer]
* 1496-05-12(?)  † 1560-09-29
Olof Stenbock
* 1536  † 1599
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
Erik Stenbock
* 1538-07-28  † 1602-06
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
1574
Sture (yngre)
Malin Sture [mer]
* 1539-11-09  † 1610
Gustaf Stenbock
* 1575-09-11  † 1629-06-16
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
1607
Brahe
Beata Margareta Brahe [mer]
* 1583-04-19  † 1645-07-27
Fredrik Stenbock
* 1607-03-22  † 1652-07-29
Stenbock 5 (grevliga ätten) >>
Christina
Catharina Stenbock

* 1608  † 1650-06-14
Stenbock 5 (grevliga ätten) >>
Margareta Stenbock
* 1609-11-09
Stenbock 5 (grevliga ätten)
Erik Stenbock
* 1612-05-20  † 1659-02-11
Stenbock 5 (grevliga ätten)
Gustaf Otto Stenbock
* 1614-09-07  † 1685-09-24
Stenbock 5 (grevliga ätten) >>
Magdalena Stenbock
* 1616-01-04  † 1686-08-07
Stenbock 5 (grevliga ätten)
Birgitta Stenbock
* 1617-01-10  † 1653-08-23
Stenbock 5 (grevliga ätten)
Svante Stenbock
* 1578-04-01  † 1632-02-25
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
Sten Stenbock
† 1626
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
Brita Stenbock
† 1604
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
Arvid Stenbock
* 1541-08-09  † >1607
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
Cecilia Stenbock
* ~1545  † 1626
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
Ebba Stenbock
† 1614-03-08
Stenbock 4 (friherrliga ätten) Hertig Karl skymfande Klaus Flemings lik (Albert Edelfelt)
Clas Fleming
* ~1530  † 1597-04-13
Abraham Stenbock
† 1567-05-24
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
Carl Gustafsson Stenbock
† 1609-01-10
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
1593
Brita Klasdotter
(Västgöte)
[mer]
* 1563  † 1620
Claes Stenbock
† 1632
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
Abraham Stenbock
† 1616
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
Gustaf Stenbock
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
Christina Sofia Stenbock
* 1603  † 1661-07-26
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
1624
Natt och Dag
Per Nilsson (Natt och Dag) [mer]
* 1584  † 1634
Gustaf Natt och Dag
* 1627  † 1688
Natt och Dag
Carl Natt och Dag
* 1628  † 1694(?)
Natt och Dag >>
Holger Natt och Dag
* 1629
Natt och Dag
Anna Christina Natt och Dag
* 1630  † 1692
Natt och Dag
Anna Eriksdotter
Leijonhufvud

* ~1517  † 1540
Leijonhufvud
1559
Bielke
Axel Eriksson (Bielke) [mer]
* ~1500  † 1559
Margareta Axelsdotter
(Bielke)

† 1591-04-08
Bielke
Johan Axelsson (Bielke)
† 1576-04-22
Bielke &Posse
Margareta Posse [mer]
* 1548  † 1575-03-20
Gunder Bielke
* 1562-10-12
Bielke
Axel Bielke
† 1597-09-21
Bielke
1589
Ebba Bielke
* 1570-12-19
Gunilla Bielke
* 1568-06-25  † 1597-06-25
Bielke
1585
Sverige (huset Vasa)
Johan III av Sverige [mer]
* 1537  † 1592
Johan Vasa
* 1589-04-18  † 1618-03-05
Vasa (yngre ätten)
Elsa Bielke
* 1569  † 1622
Bielke
1588
Claes Bielke
Brita Bielke
* 1570  † 1599-10-10
Bielke
1588
Sten Gustafsson (tre rosor)
Erik Bielke
Bielke
Nils Bielke
Bielke
Ebba Bielke
Bielke
Margareta Eriksdotter
Leijonhufvud

* 1516-01-01  † 1551-08-26
Leijonhufvud
1536
Sverige (huset Vasa)
Gustav Eriksson (Vasa) [mer]
* 1496-05-12(?)  † 1560-09-29
Johan III av Sverige
* 1537  † 1592
Sverige (huset Vasa) &
Karin Hansdotter [mer]
Augustus Gyllenhielm
* 1557  † 1560
Gyllenhielm
Sofia Gyllenhielm
* ~1559  † 1583
De la Gardie
Pontus De la Gardie [mer]
* ~1520  † 1585-11-05
Brita De la Gardie
* 1581-04  † 1645-08-11
De la Gardie >>
Johan De la Gardie
* 1582-03-03  † 1642-03-10
De la Gardie >>
Jakob De la Gardie
* 1583  † 1652
De la Gardie >>
Julius Gyllenhielm
* 1560  † 1581
Gyllenhielm
Lucretia Gyllenhielm
* 1561  † 1585
Gyllenhielm

1562
Jagiellon
Katharina Jagiellonica [mer]
* 1526-09-01  † 1583-09-16
Isabella Vasa
* 1564  † 1566
Vasa (yngre ätten)
Sigismund III av Polen
* 1566-06-20  † 1632-04-19
Polen (huset Vasa)
Anna Vasa
* 1568-05-17  † 1625-02-26
Vasa (yngre ätten)

1585
Bielke
Gunilla Bielke [mer]
* 1568-06-25  † 1597-06-25
Johan Vasa
* 1589-04-18  † 1618-03-05
Vasa (yngre ätten)
1612
Vasa (yngre ätten)
Maria Elisabet Vasa [mer]
* 1596-03-10  † 1618-08-07
Katarina Vasa
* 1539  † 1610
Vasa (yngre ätten)
Edzard II von Ostfriesland
* 1532  † 1599
Enno III von Ostfriesland
* 1563  † 1625
Herzogen von Schleswig-Holstein-Gottorp
Anna von
Schleswig-Holstein-Gottorp
[mer]
* 1575  † 1625
Edzard Gustav
von Ostfriesland

* 1599  † 1612
Anna Maria von Ostfriesland
* 1601  † 1634
>>
Rudolf Christian
von Ostfriesland

* 1602  † 1628
Ulrich II von Ostfriesland
* 1605  † 1648
Christina Sophia
von Ostfriesland

* 1609  † 1658
Johan III von Rietberg
* 1566  † 1625
Cecilia Vasa
* 1540  † 1627
Vasa (yngre ätten)
Magnus Vasa
* 1542  † 1595
Vasa (yngre ätten)
Karl Vasa
* 1544  † 1544
Vasa (yngre ätten)
Anna Vasa
* 1545  † 1610
Vasa (yngre ätten)
Sten Vasa
* 1546  † 1547
Vasa (yngre ätten)
Sofia Vasa
* 1547  † 1611
Vasa (yngre ätten)
1568
Herzogen von Sachsen-Lauenburg
Magnus II von
Sachsen-Lauenburg
[mer]
* 1543  † 1603
Elisabet Vasa
* 1549  † 1597
Vasa (yngre ätten)
1581
Christoph von Mecklenburg [mer]
* 1537  † 1592
Margarete Elisabeth
von Mecklenburg

* 1584  † 1616

1608
Johann Albrecht II von
Mecklenburg-Güstrow
[mer]
* 1590  † 1636
Johann Christoph von
Mecklenburg-Güstrow

* 1611  † 1612
Sophie Elisabeth von
Mecklenburg-Güstrow

* 1613  † 1676
Christine Margarete von
Mecklenburg-Güstrow
Karl Heinrich von
Mecklenburg-Güstrow

* 1616  † 1618
Karl IX av Sverige
* 1550  † 1611
Sverige (huset Vasa) &
Karin Nilsdotter [mer]
Carl Carlsson Gyllenhielm
* 1574-03-04  † 1650-03-07

1615
Ribbing
Christina Ribbing [mer]
* 1593-08-09  † 1656-02-19

1579
Pfalz-Simmern
Maria von der Pfalz [mer]
* 1561-07-24  † 1589-07-29
Margareta Elisabet Vasa
* 1580  † 1585
Vasa (yngre ätten)
Elisabet Sabina Vasa
* 1582  † 1585
Vasa (yngre ätten)
Ludvig Vasa
* 1583  † 1583
Vasa (yngre ätten)
Katarina av Sverige
* 1584-11-10  † 1638-12-13
Vasa (yngre ätten) Pfalz-Zweibrücken-Kleeburg
Johann Kasimir von
Pfalz-Zweibrücken-Kleeburg
[mer]
* 1589  † 1652
Christina Magdalena
av Pfalz-Zweibrücken

* 1616  † 1662
Pfalz-Zweibrücken-Kleeburg >>
Johan Wolfgang Karl
av Pfalz-Zweibrücken

* 1618  † 1621
Pfalz-Zweibrücken-Kleeburg
Emilia Elisabeth av
Pfalz-Zweibrücken

* 1619  † 1628
Pfalz-Zweibrücken-Kleeburg
Karl X Gustav av Sverige
* 1622-11-08  † 1660-02-13
Sverige (huset Pfalz) >>
Maria Eufrosyne av
Pfalz-Zweibrücken

* 1625  † 1687
Pfalz-Zweibrücken-Kleeburg >>
Eleonora Katarina av
Pfalz-Zweibrücken

* 1626  † 1692
Pfalz-Zweibrücken-Kleeburg >>
Kristina av
Pfalz-Zweibrücken

* 1628  † 1629
Pfalz-Zweibrücken-Kleeburg
Adolf Johan av
Pfalz-Zweibrücken

* 1629-10-11  † 1689
Pfalz-Zweibrücken-Kleeburg
Gustav Vasa
* 1587  † 1587
Vasa (yngre ätten)
Maria Vasa
* 1588  † 1589
Vasa (yngre ätten)

1592
Herzogen von Schleswig-Holstein-Gottorp
Christine von
Schleswig-Holstein-Gottorp
[mer]
* 1573-04-12  † 1625-12-08
Kristina Vasa
* 1593  † 1594
Vasa (yngre ätten)
Gustav II Adolf av Sverige
* 1594-12-09  † 1632-11-06
Sverige (huset Vasa) &
Margareta Slots
Gustav Gustavsson
af Wasaborg

* 1616-04-24  † 1653-10-25

1620
Markgrafen von Brandenburg (1465)
Maria Eleonora
von Brandenburg
[mer]
* 1599  † 1655
Kristina Augusta
* 1623-10-16  † 1624-09-21
Vasa (yngre ätten)
Kristina av Sverige
* 1626-12-08  † 1689-04-09
Sverige (huset Vasa)
Maria Elisabet Vasa
* 1596-03-10  † 1618-08-07
Vasa (yngre ätten)
1612
Vasa (yngre ätten)
Johan Vasa [mer]
* 1589-04-18  † 1618-03-05
Kristina Vasa
* 1598  † 1599
Vasa (yngre ätten)
Karl Filip Vasa
* 1601-04-22  † 1622-01-25
Vasa (yngre ätten)
1620
Ribbing
Elisabet Ribbing [mer]
* 1596-01-01  † 1662-04-24
Elisabet Gyllenhielm
* 1622  † 1682
Sten Eriksson Leijonhufvud
* 1518  † 1568
Leijonhufvud
1548
Ebba Månsdotter
(Lilliehöök)
[mer]
* 1529-01-13  † 1609-09-29
Margareta Stensdotter
Lewenhaupt

* 1549-09-16  † 1586
Leijonhufvud
Erik Stensson Lewenhaupt
* 1550-11-16
Leijonhufvud
Edla Stensdotter Lewenhaupt
* 1552-01-30  † 1586
Leijonhufvud Grip (yngre ätten)
Mauritz Grip [mer]
* 1547  † 1591
Birgitta Grip
† ~1622
Grip (yngre ätten)
Ebba Grip
* 1583  † 1666-11-09
Grip (yngre ätten)
1617
Banér
Svante Banér [mer]
* 1584  † 1628
Sigrid Banér
* 1618  † 1674
Banér
Gustaf Banér
* 1620  † 1620
Banér
Mauritz Banér
* 1620  † 1621
Banér
Edla Banér
* 1621  † 1622
Banér
Ebba Margareta Banér
* 1623  † 1691
Banér
Svante Banér
* 1624  † 1674
Banér
Christina Anna Banér
* 1625?  † 1652
Banér >>
Elisabet Banér
Banér
Birger Grip
* 1585  † <1591
Grip (yngre ätten)
Sidonia Grip
* 1585-04-21  † 1652-07-20
Grip (yngre ätten)
1616
Leijonhufvud
Johan Kasimir Lewenhaupt [mer]
* 1583-08-10  † 1634-08-18
Gustaf Adolf Lewenhaupt
* 1619-03-24  † 1656-11-29
Leijonhufvud >>
Carl Mauritz Lewenhaupt
* 1620-05-15  † 1666-12-12
Leijonhufvud >>
Ludvig Wierich Lewenhaupt
* 1622  † 1668
Leijonhufvud >>
Edla Lewenhaupt
Leijonhufvud
Elisabet Lewenhaupt
Leijonhufvud
Axel Lewenhaupt
* 1626
Leijonhufvud
Margareta Grip
* 1586-04-12  † 1624-12-13
Grip (yngre ätten)
1612
Wrangel
Herman Wrangel
* 1584  † 1643-12-11
Carl Gustaf Wrangel
* 1613  † 1676
Wrangel
Johan Mauritz Wrangel
* 1616  † 1665
Wrangel
Axel Stensson Lewenhaupt
* 1554-02-11  † 1619
Leijonhufvud
1579
Herren von Daun
Sidonia von Daun [mer]
* 1549  † 1588
Ebba Lewenhaupt
* 1580  † 1580
Leijonhufvud
Maria Lewenhaupt
* 1581-08-06  † 1581
Leijonhufvud
Sten Lewenhaupt
* 1582
Leijonhufvud
Johan Kasimir Lewenhaupt
* 1583-08-10  † 1634-08-18
Leijonhufvud
1616
Grip (yngre ätten)
Sidonia Grip [mer]
* 1585-04-21  † 1652-07-20
Gustaf Adolf Lewenhaupt
* 1619-03-24  † 1656-11-29
Leijonhufvud >>
Carl Mauritz Lewenhaupt
* 1620-05-15  † 1666-12-12
Leijonhufvud >>
Ludvig Wierich Lewenhaupt
* 1622  † 1668
Leijonhufvud >>
Edla Lewenhaupt
Leijonhufvud
Elisabet Lewenhaupt
Leijonhufvud
Axel Lewenhaupt
* 1626
Leijonhufvud
Ludvig Lewenhaupt
* 1584-11-29
Leijonhufvud
Sten Lewenhaupt
* 1586-01-14
Leijonhufvud
Carl Stensson Lewenhaupt
* 1555-09-09  † 1562
Leijonhufvud
Sten Stensson Lewenhaupt
* 1556
Leijonhufvud
Anna Stensdotter
(Lewenhaupt)

* 1558  † 1599
Leijonhufvud
1598
Bielke
Erik Turesson Bielke [mer]
* 1564-04-30  † 1599-05-22
Mauritz Stensson Lewenhaupt
* 1559-09-10
Leijonhufvud
Amalia von Hatzfeld
Elisabet Stensdotter
(Lewenhaupt)

* 1561-01-05  † 1612
Leijonhufvud
1598
Bielke
Svante Bielke [mer]
* 1567-10  † 1609-06-02
Sten Bielke
* 1598  † 1638
Bielke
Christina Sigrid Bielke
* 1603
Bielke
1628
Banér
Carl Banér [mer]
* 1598  † 1632
Anna Margareta Bielke
* 1603-11-11  † 1643-03-26
Bielke
1628
Brahe
Nils Brahe [mer]
* 1604-10-14  † 1632-11-21
Elsa Elisabet Brahe
* 1632-01-29  † 1689-02-20
Brahe
Nils Brahe
* 1633-04-10  † 1699-12-25
Brahe
Brita Stensdotter
Lewenhaupt

† 1611
Leijonhufvud
1594
Brahe
Magnus Brahe [mer]
* 1564-09-25  † 1633-03-04
Ebba Brahe
* 1596-03-16  † 1674-01-05
Brahe
1618
De la Gardie
Jakob De la Gardie [mer]
* 1583  † 1652
Pontus De la Gardie
* 1619
De la Gardie
Christina De la Gardie
* 1620  † 1622
De la Gardie
Sofia De la Gardie
* 1621  † 1621
De la Gardie
Magnus Gabriel De la Gardie
* 1622-10-15  † 1686-04-26
De la Gardie >>
Brita De la Gardie
* 1624  † 1624
De la Gardie
Gustav Adolf De la Gardie
* 1626  † 1630
De la Gardie
Maria Sofia De la Gardie
* 1627  † 1694
De la Gardie
Jakob Kasimir De la Gardie
* 1629  † 1658
De la Gardie
Pontus Fredrik De la Gardie
* 1630  † 1692
De la Gardie
Christina Catharina
De la Gardie

* 1632  † 1704
De la Gardie >>
Johan Karl De la Gardie
* 1634  † 1634
De la Gardie
Birgitta Helena
De la Gardie

* 1636  † 1636
De la Gardie
Axel Julius De la Gardie
* 1637  † 1710-05-17
De la Gardie >>
Ebba Margareta De la Gardie
* 1638  † 1696
De la Gardie
Märta Eriksdotter
Leijonhufvud

* 1520  † 1584
Leijonhufvud
1538
Sture (yngre)
Svante Sture [mer]
* 1517-05-01  † 1567-05-24
Sigrid Sture
* 1538-12-13  † 1613-03-16
Sture (yngre)
1562
Bielke
Ture Pedersson Bielke [mer]
* 1507  † 1577-06-17
Catharina Turesdotter
(Bielke)

* 1563-02-06
Bielke
1587
Christer Horn af Åminne [mer]
* 1554  † 1613
Claës Horn af Åminne
* 1587  † 1651
>>
Thure Horn af Åminne
Mauritz Horn af Åminne
Eric Horn af Åminne
Carl Horn af Åminne
* 1598  † 1639
Gustaf Horn af Åminne
* 1601  † 1639
Svante Horn af Åminne
* 1602  † 1645
Erik Turesson Bielke
* 1564-04-30  † 1599-05-22
Bielke
1598
Leijonhufvud
Anna Stensdotter
(Lewenhaupt)
[mer]
* 1558  † 1599
Svante Bielke
* 1567-10  † 1609-06-02
Bielke
1598
Leijonhufvud
Elisabet Stensdotter
(Lewenhaupt)
[mer]
* 1561-01-05  † 1612
Sten Bielke
* 1598  † 1638
Bielke
Christina Sigrid Bielke
* 1603
Bielke
Anna Margareta Bielke
* 1603-11-11  † 1643-03-26
Bielke >>
Nils Bielke
* 1569-11-05  † 1639-12-17
Bielke
1605
Ingeborg Oxenstierna
(af Eka och Lindö)

* 1581  † 1661
Ture Bielke
* 1606  † 1648
Bielke >>
Sigrid Bielke
* 1607  † 1634
Bielke >>
Christina Bielke
* 1609  † 1609
Bielke
Carin Bielke
* 1612  † 1694
Bielke
Gustaf Bielke
* 1618  † 1661
Bielke
Svante Bielke
* 1620  † 1645
Bielke
Brita Bielke
† 1669
Bielke
Sten Bielke
* 1624  † 1684
Bielke
Kerstin Turesdotter
(Bielke)

* 1570-11-05  † 1646
Bielke
Malin Sture
* 1539-11-09  † 1610
Sture (yngre)
1574
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
Erik Stenbock [mer]
* 1538-07-28  † 1602-06
Gustaf Stenbock
* 1575-09-11  † 1629-06-16
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
1607
Brahe
Beata Margareta Brahe [mer]
* 1583-04-19  † 1645-07-27
Fredrik Stenbock
* 1607-03-22  † 1652-07-29
Stenbock 5 (grevliga ätten) >>
Christina
Catharina Stenbock

* 1608  † 1650-06-14
Stenbock 5 (grevliga ätten) >>
Margareta Stenbock
* 1609-11-09
Stenbock 5 (grevliga ätten)
Erik Stenbock
* 1612-05-20  † 1659-02-11
Stenbock 5 (grevliga ätten)
Gustaf Otto Stenbock
* 1614-09-07  † 1685-09-24
Stenbock 5 (grevliga ätten) >>
Magdalena Stenbock
* 1616-01-04  † 1686-08-07
Stenbock 5 (grevliga ätten)
Birgitta Stenbock
* 1617-01-10  † 1653-08-23
Stenbock 5 (grevliga ätten)
Svante Stenbock
* 1578-04-01  † 1632-02-25
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
Sten Stenbock
† 1626
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
Brita Stenbock
† 1604
Stenbock 4 (friherrliga ätten)
Anna Svantesdotter Sture
* 1541  † 1595
Sture (yngre)
1569
Bielke
Hogenskild Bielke [mer]
* 1538  † 1605
Sten Sture
* 1542  † 1542
Sture (yngre)
Nils Svantesson Sture
* 1543  † 1567-05-24
Sture (yngre)
Sten Svantesson Sture
* 1544  † 1565
Sture (yngre)
Erik Svantesson Sture
* 1546  † 1567-05-24
Sture (yngre)
Margareta
Svantesdotter Sture

* 1547  † 1617
Sture (yngre)
Ture Nilsson Bielke
* 1548  † 1600
Gustaf Svantesson Sture
* 1548  † 1548
Sture (yngre)
Brita Svantesdotter Sture
* 1550  † 1550
Sture (yngre)
Mauritz Svantesson Sture
* 1552  † 1592
Sture (yngre)
Anna Horn af Åminne [mer]
Karl Svantesson Sture
* 1555  † 1598
Sture (yngre)
Karin Joensdotter
(blå falk)
Iliana Svantesdotter Sture
* 1556  † 1556
Sture (yngre)
Iliana Svantesdotter Sture
* 1557  † 1557
Sture (yngre)
Kristina
Svantesdotter Sture

* 1559  † 1619
Sture (yngre)
1581
Banér
Gustaf Axelsson Banér [mer]
* 1547  † 1600-03-20
Margareta Banér
* 1582  † 1618
Banér
Svante Banér
* 1584  † 1628
Banér
1617
Grip (yngre ätten)
Ebba Grip [mer]
* 1583  † 1666-11-09
Sigrid Banér
* 1618  † 1674
Banér
Gustaf Banér
* 1620  † 1620
Banér
Mauritz Banér
* 1620  † 1621
Banér
Edla Banér
* 1621  † 1622
Banér
Ebba Margareta Banér
* 1623  † 1691
Banér
Svante Banér
* 1624  † 1674
Banér
Christina Anna Banér
* 1625?  † 1652
Banér >>
Elisabet Banér
Banér
Anna Banér
* 1585  † 1656
Banér
Märta Banér
* 1586  † 1586
Banér
Axel Banér
* 1587  † 1594
Banér
Peder Banér
* 1588  † 1644-07-12
Banér
1615
Hebbla Fleming
† 1639
Ebba Banér
* 1616
Banér
Kerstin Banér
* 1617  † 1674
Banér
Gustaf Banér
* 1618  † 1689
Banér
Margareta Banér
* 1619  † 1680
Banér
Claes Banér
* 1620  † 1675
Banér
Nils Banér
Banér
Johan Banér
† 1642-10-23
Banér
Svante Banér
† 1658-08-23
Banér
Nils Banér
* 1589  † 1614
Banér
Sigrid Banér
* 1592  † 1669
Banér
Märta Banér
* 1593  † 1638
Banér
1617
Lars Eriksson Sparre
(af Rossvik)

* 1590  † 1644
Axel Banér
* 1594  † 1642
Banér
1641
Bielke
Carin Bielke [mer]
* 1612  † 1694
Johan Banér
* 1596-06-23  † 1641-05-10
Banér
1640
Johanna von Baden-Durlach [mer]
* 1623  † 1661
Erik Banér
* 1597  † 1597
Banér
Carl Banér
* 1598  † 1632
Banér
1628
Bielke
Christina Sigrid Bielke [mer]
* 1603


Hem  |  Träd  |  Anor  |  Personakt  |  Släktskapsberäkning